150236-5002-TH
Mfr.Part #
150236-5002-TH
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 36P 0.079 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Housing Material :
Plastic
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Width :
7.87mm
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Voltage - Rated :
500VDC
Color :
Black
Insulation Height :
0.179 4.55mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch :
2.0066mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
36mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
Gold
Insulation Color :
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
36
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
Height :
4.55mm
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Material :
Thermoplastic
Lead Free :
Contains Lead
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Datasheets
150236-5002-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tray Gold Thermoplastic 36 Positions Female Socket