150236-2000-RB
Mfr.Part #
150236-2000-RB
Manufacturer
3M
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Voltage - Rated :
500VDC
Insulation Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Pitch :
2.0066mm
Series :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Rows :
2
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Tin
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Type :
Female Socket
Termination :
Solder
Package / Case :
SMD/SMT
Number of Positions :
36
Datasheets
150236-2000-RB
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 36 Positions Female Socket