150234-2000-TH
Mfr.Part #
150234-2000-TH
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 34POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
34
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Surface Mount
Width :
3.84mm
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Pitch :
2.0066mm
Height :
4.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Type :
Female Socket
Number of Rows :
2
Length :
33.9mm
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Housing Material :
Plastic
Contact Gender :
FEMALE
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Series :
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated :
500VDC
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1A
Housing Color :
Black
Insulation Color :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board or Cable
Published :
Packaging :
Tray
Datasheets
150234-2000-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 34 Positions Female Socket