150210-2000-TH
Mfr.Part #
150210-2000-TH
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Series :
Current Rating (Amps) :
1A
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Receptacle
Packaging :
Tray
Height :
4.65mm
Voltage - Rated :
500VDC
Housing Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Thermoplastic
Lead Free :
Contains Lead
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
10
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Width :
3.84mm
Published :
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Length :
10mm
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Female Socket
Contact Plating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Color :
Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Style :
Board to Board or Cable
Number of Rows :
2
Housing Material :
Plastic
Datasheets
150210-2000-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 10 Positions Female Socket