150208-5002-TH
Mfr.Part #
150208-5002-TH
Description
CONN RCPT 8P 0.079 GOLD PCB R/A
Headers, Receptacles, Female Sockets
Length :
8mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Color :
Black
Width :
7.87mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
500VDC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Height :
4.55mm
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Housing Material :
Plastic
Gold
Housing Color :
Color :
Lead Free :
Contains Lead
Pitch :
2.0066mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.179 4.55mm
Number of Positions :
8
Datasheets
150208-5002-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tray Gold Thermoplastic 8 Positions Female Socket