150208-2000-TH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
150208-2000-TH
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.84mm
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Positions :
8
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Type :
Female Socket
Lead Free :
Contains Lead
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Height :
4.65mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500VDC
Length :
8mm
Series :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Material :
Thermoplastic
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Housing Material :
Plastic
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Feature :
Pick and Place
Datasheets
150208-2000-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Thermoplastic 8 Positions Female Socket