150206-2000-TH
Mfr.Part #
150206-2000-TH
Description
CONN RCPT 6POS 0.079 GOLD SMD
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Gold
Housing Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
1A
Housing Color :
Pitch :
2.0066mm
Contact Plating :
Gold
Length :
6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500VDC
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
6
Width :
3.84mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
4.65mm
Lead Free :
Lead Free
Color :
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Datasheets
150206-2000-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 6 Positions Female Socket