150206-2000-RB
Mfr.Part #
150206-2000-RB
Description
CONN RCPT 6POS 0.079 GOLD SMD
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Finish - Post :
Tin
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500VDC
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pitch :
2.0066mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
6
Datasheets
150206-2000-RB
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 6 Positions Female Socket