150204-2000-TH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
150204-2000-TH
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 4POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Style :
Board to Board or Cable
Color :
Black
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Width :
3.84mm
Current Rating (Amps) :
1A
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch :
2.0066mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Height :
4.65mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Voltage - Rated :
500VDC
Insulation Color :
Housing Material :
Plastic
Contact Type :
Female Socket
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4mm
Datasheets
150204-2000-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 4 Positions Female Socket