14A-2.5-36B37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14A-2.5-36B37
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Primary Rating :
DUAL 115V
Output Voltage 1 :
18 V
Product Status :
Obsolete
Max Power Dissipation :
2.5W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
28.58mm
Physical Dimension :
L41.27XB33.32XH28.57 (mm)
Output Current 2 :
0.07 A
Termination Style :
PC Pin
Termination :
PC Pin
Pulse Electronics Corporation
Number of Secondary Winding :
2
Mounting Type :
Through Hole
Center Tap Feature 1 :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
0.25lb 113.4g
Current - Output (Max) :
Parallel 140mA, Series 70mA
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Secondary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Center Tap Feature 2 :
No
Voltage - Isolation :
Primary Winding(s) :
Dual
Output Voltage 2 :
18 V
Approval Agency :
UL; CSA; TUV
Type :
Laminated Core
ECCN Code :
EAR99
Width :
33.32 mm
Number of Pins :
8
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
2.5VA
Length :
41.27mm
Surface Mount :
Output Current 1 :
0.07 A
Lead/Base Style :
Max Output Current :
70mA
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 18V Series 36V
Center Tap :
Height - Seated (Max) :
28.58mm
Isolation Voltage :
4000V
Depth :
33.32mm
Package :
Bulk
Series :
International PC Plug-In
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Size / Dimension :
41.28mm Lx33.32mm W
Height :
28.575mm
VA Rating :
2.5 VA
Approvals :
UL; CSA; TUV
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Primary :
115V 230V
Power Rating :
2.5W
Datasheets
14A-2.5-36B37
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V