14291-18PG-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14291-18PG-300
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
600V
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Weathertight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
18
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Maxi-Con-X®
Orientation :
Keyed
Packaging :
Bulk
Datasheets
14291-18PG-300
Receptacle, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Panel Mount, Through Hole 18 Positions Solder Gold Bulk Keyed Bayonet Lock