14280-18SG-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14280-18SG-300
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Maxi-Con-X®
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Ingress Protection :
Weathertight
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
Keyed
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Voltage - Rated :
600V
Datasheets
14280-18SG-300
Receptacle, Female Sockets Polyamide (PA), Nylon Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Bulk Keyed Bayonet Lock