130B11D21002-E
Mfr.Part #
130B11D21002-E
Manufacturer
METZ CONNECT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
WALL OUTLET, JUNCTION BOX, ZINC
Manufacturer :
METZ CONNECT
Product Category :
Modular Connector Jacks
Orientation :
45° Angle
Termination :
IDC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Obsolete
Series :
RN73
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
1
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Shielding :
Shielded
Connector Type :
JACK
LED Color :
Does Not Contain LED
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Type :
Insert with main panel and frame
Features :
Moisture Resistant
Number of Positions/Contacts :
8p8c (RJ45, Ethernet)
Housing Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Base Product Number :
RN731J
Ingress Protection :
IP20
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Contact Finish Thickness :
Ratings :
Cat6
Resistance :
51.1 kOhms
Tab Direction :
User Selectable
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Ports :
2
Datasheets
130B11D21002-E
RN73 Jack Shielded 8p8c (RJ45, Ethernet) 2 Port 45° Angle IDC Panel Mount -55°C ~ 155°C