125SH-C-03-TR
Mfr.Part #
125SH-C-03-TR
Description
CONN HEADER R/A 3POS 1.25MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
125SH
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Number Of PCB Rows :
Connector Type :
Header
Insulation Height :
0.142 3.60mm
Insulation Color :
Ivory
Number of Conductors :
ONE
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Contact Finish - Mating :
Tin
Plating Thickness :
FLASH inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
3
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
0.295 inch
Voltage - Rated :
100VAC
Number of Rows :
1
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Reference Standard :
UL
Fastening Type :
Friction Lock
Style :
Board to Cable/Wire
Reach Compliance Code :
Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Option 1 :
LOCKING
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Body Depth :
0.256 inch
Datasheets
125SH-C-03-TR
125SH Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Glass Filled 3-Position Board to Cable/Wire 0.142 3.60mm Height