125HC3600K2EM8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
125HC3600K2EM8
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.2UF 600VAC CHAS MT
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.5mOhm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Termination :
Threaded, Female
Series :
HC3
Factory Lead Time :
23 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
2.205Lx1.189W 56.00mmx30.20mm
Capacitance :
1.2μF
Height Seated (Max) :
2.618 66.50mm
Package / Case :
Nonstandard
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C