1206SC391KAZ1A
Mfr.Part #
1206SC391KAZ1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 1.5KV X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
Applications :
Boardflex Sensitive
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
1.524mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Capacitance :
390pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Series :
FLEXITERM®
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.52mm
Datasheets
1206SC391KAZ1A
KYOCERA AVX 1206SC391KAZ1A
FLEXITERM® 390pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206SC391KAZ1A Overview
A program's size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1.5kV, it is capable of operating.
1206SC391KAZ1A Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV