1206PC472KAT9A
Mfr.Part #
1206PC472KAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.059 1.50mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dissipation Factor :
2.5 %
ECCN Code :
EAR99
Series :
SIZE(TIP RING)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
4700pF
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Published :
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Height :
1.5mm
Thickness :
1.4986mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1206PC472KAT9A
KYOCERA AVX 1206PC472KAT9A
SIZE(TIP RING) 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206PC472KAT9A Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
1206PC472KAT9A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V