1206E104K500KHT
Mfr.Part #
1206E104K500KHT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V 1206
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Height :
1.63mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
High Temperature
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.064 1.63mm
Weight :
16.187578mg
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm
Capacitance :
0.1μF
Datasheets
1206E104K500KHT
Knowles Precision 1206E104K500KHT
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm -55°C~200°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)