1206D221J501KHT
Mfr.Part #
1206D221J501KHT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
220pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
High Temperature
Thickness (Max) :
0.064 1.63mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
1206D221J501KHT
Knowles Precision 1206D221J501KHT
220pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm -55°C~200°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206D221J501KHT Overview
A 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
1206D221J501KHT Features
a size/dimension of 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm