1206CC561KATME
Mfr.Part #
1206CC561KATME
Description
CAP CER 560PF 630V X7R 1206
Depth :
1.6mm
Capacitance :
560pF
Voltage - Rated DC :
600V
Tolerance :
±10%
Height :
1.7mm
Thickness :
1.524mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Datasheets
1206CC561KATME
KYOCERA AVX 1206CC561KATME
560pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206CC561KATME Overview
A program's size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1206CC561KATME Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V