1206CC153JAT1A
Mfr.Part #
1206CC153JAT1A
Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
600V
Height :
1.52mm
Tolerance :
±5%
Depth :
1.6mm
Thickness :
1.524mm
Capacitance :
0.015µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Factory Lead Time :
99 Weeks
Datasheets
1206CC153JAT1A
KYOCERA AVX 1206CC153JAT1A
0.015μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206CC153JAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 600V.
1206CC153JAT1A Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V