1206CC151JAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1206CC151JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 630V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.524mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
630V
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.52mm
Capacitance :
150pF
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1206CC151JAT1A
KYOCERA AVX 1206CC151JAT1A
150pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206CC151JAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 630V - Rated DC.
1206CC151JAT1A Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V