1206CC123KAT1A
Mfr.Part #
1206CC123KAT1A
Description
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1206
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
X7R
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Height :
1.52mm
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.012µF
Thickness :
1.524mm
Voltage - Rated :
630V
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Datasheets
1206CC123KAT1A
KYOCERA AVX 1206CC123KAT1A
0.012μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206CC123KAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1206CC123KAT1A Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm