1206CC122KATME
Mfr.Part #
1206CC122KATME
Description
CAP CER 1200PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Capacitance :
1200pF
Tolerance :
±10%
Height :
1.52mm
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
630V
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Thickness :
1.524mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Datasheets
1206CC122KATME
KYOCERA AVX 1206CC122KATME
1200pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206CC122KATME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
1206CC122KATME Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm