1206CC102KATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1206CC102KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated :
630V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Height :
1.52mm
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.524mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Datasheets
1206CC102KATME
KYOCERA AVX 1206CC102KATME
1000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
1206CC102KATME Overview
Programs on this device are of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1206CC102KATME Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm