1206AA470KATBE
Mfr.Part #
1206AA470KATBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 1KV C0G/NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Characteristics Code :
C0G
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height :
1.524mm