12065C104KAT2A
Mfr.Part #
12065C104KAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
50V
Depth :
1.6mm
Published :
Dissipation Factor :
2.5 %
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±10%
Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
100GOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
939.8μm
Height :
900μm
Capacitance :
0.1μF
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Mount :
PCB, Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm