112MT80KB
Mfr.Part #
112MT80KB
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MTK
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 800V 110A MTK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Terminal Position :
UPPER
Additional Feature :
UL APPROVED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 800V
Number of Terminations :
14
Diode Type :
Three Phase
Packaging :
Bulk
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Voltage - Rated DC :
80V
Number of Pins :
6
JESD-30 Code :
R-PUFM-X14
Published :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Trigger Device Type :
SCR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Current :
110A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
Isolated
Current Rating :
110A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Average Rectified Current :
110A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
MTK
HTS Code :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
DC Gate Trigger Current-Max :
150mA
Mount :
Chassis Mount
Lead Free :
Contains Lead
Configuration :
3 PHASE BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE
Datasheets
112MT80KB
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~125°C TJ 20mA @ 800V 14-Termination MTK Bulk
112MT80KB Overview
Essentially, this type of electronic component comes in a MTK package.A Chassis Mount mount is used for this device.At -40°C~125°C TJ, the device operates normally.This device offers maximum design flexibility due to its 110A output current.
112MT80KB Features
MTK package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
110A output current
112MT80KB Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
112MT80KB applications of bridge rectifiers.
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A