112-024-213R001
Mfr.Part #
112-024-213R001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN SCSI RCPT 24POS R/A SOLDER
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
Centronics Connectors
Housing Material :
Plastic
UL Flammability Code :
94V-0
Shell Material :
Steel
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
Flash
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Type :
SCSI
Number of Rows :
2
Series :
112
Contact Finish :
Gold
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Connector Style :
Outer Shroud Contacts
Total Number of Contacts :
24
Housing Color :
Blue
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Number of Positions :
24
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass, Bronze
Mount :
Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
DIN Conformance :
Current Rating :
5A