1116-A48-CW
Mfr.Part #
1116-A48-CW
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI LED 18MM 48V TAB AMBER MS
Manufacturer :
Product Category :
Luminous Intensity :
2800.0 mcd
Overall Height :
15.6mm
Surface Mount :
No
Packing Method :
Bulk
Size :
18.5mm
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Forward Current-Max :
0.022A
Number of Functions :
1
Color :
Amber
Shape :
Round
Lens Type :
WATER CLEAR
Peak Wavelength :
592 nm
Terminal Pitch :
7.8mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
1116-A48-CW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING