1111P270FP501X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1111P270FP501X
Manufacturer
Passive Plus, Inc.
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
.110 X.110 27 PF 1% 500 VOLTS NO
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Ratings :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Thickness (Max) :
0.100 (2.54mm)
Series :
1111P
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
27 pF
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Temperature Coefficient :
P90
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.110 L x 0.110 W (2.79mm x 2.79mm)
Datasheets
1111P270FP501X
Passive Plus, Inc. 1111P270FP501X
1111P 1111 2828Metric Ceramic Capacitor 0.110L x 0.110W 2.79mm x 2.79mm P90 ±1% 27pF