1111C200GP501X
Mfr.Part #
1111C200GP501X
Manufacturer
Passive Plus, Inc.
Package / Case
1111 (2828 metric)
Description
.110 X.110 20 PF 2% 500 VOLTS NO
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.110 L x 0.110 W (2.79mm x 2.79mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
500V
Lead Style :
Tolerance :
±2%
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.100 (2.54mm)
Capacitance :
20 pF
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Ratings :
Series :
1111C
Datasheets
1111C200GP501X
Passive Plus, Inc. 1111C200GP501X
1111C 1111 2828Metric Ceramic Capacitor 0.110L x 0.110W 2.79mm x 2.79mm C0G NP0 ±2% 20pF