10ML220MEFCC88X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ML220MEFCC88X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5052mm
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
160mA
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Series :
ML
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Polarity :
Polar
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
10ML220MEFCC88X7
Rubycon 10ML220MEFCC88X7
ML 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can