10LPCV2440
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10LPCV2440
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 20-300V
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Additional Feature :
WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT
Mounting Style :
Flange
Input Voltage (Max) :
10VDC
Overall Length :
56.1mm
HTS Code :
Pbfree Code :
icon-pbfree yes
Operating Temperature (Max) :
80°C
Input Voltage :
0VDC TO 10VDC(V)
Output Circuit Type :
SCR
Nominal Output Voltage :
24 VAC, 48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Termination :
Screw Terminal/Quick Connect
Crydom
Input Voltage (Min) :
0VDC
Input Type :
DC
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Type :
AC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature Max Deg. C :
80C
Number of Elements :
1
Load Current (Max) :
40A(A)
Rad Hardened :
No
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Current Rating :
40 A
Input Signal :
0-10 VDC
JESD-609 Code :
e3
Input Polarity :
DC
Agency Approvals :
Unknown
Isolation Voltage-Max :
2500V
Load Voltage (Max) :
300VAC
Output Voltage :
20-300 VAC
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Overall Height :
26.7mm
Terminal Type :
Quick Connect
On-State Current-Max :
40A
Load Voltage (Min) :
20VAC
I/O Isolation Voltage :
2500Vrms
Mounting :
Panel
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
10LPCV2440
Sensata Technologies – Crydom 10LPCV2440
10LPCV2440 datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V