10HCR-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10HCR-100
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 10A 30 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
HCR
Current - Saturation :
6A
Inductance :
100μH
Lead Length :
25.4mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Diameter :
23.8mm
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Shielding :
No
Size / Dimension :
1.625Diax0.937L 41.28mmx23.80mm
Test Frequency :
1kHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Lead Pitch :
33.32mm
Number of Functions :
1
Termination :
Radial
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Construction :
Cylindrical
Current Rating :
10A
JESD-609 Code :
e2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Type :
Wirewound
Max DC Current :
10A
Packaging :
Bulk
Published :
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
10HCR-100
10HCR-100 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD