103R012BB100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
103R012BB100
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
MICRO BTB CONNECTOR, P=0.35MM, S
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Type :
Micro BTB Connector
Pitch :
0.35mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Termination Style :
Solder
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Brand :
Amphenol Aorora
Termination Method :
Solder
Mounting Angle :
Straight
Number of Rows :
2
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Contact Plating :
Gold Flash Plated Contacts
Mated Stacking Heights :
0.6mm, 0.8mm
Contact Finish :
Gold
Amphenol
Product :
Receptacles
Insulation Resistance :
100 MOhms
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
12 Position
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Body Orientation :
Vertical
Voltage Rating :
30 VAC, 30 VDC
Number of Contacts :
12
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Current Rating :
5 A
Features :
Solder Retention
Packaging :
Cut Tape
Stack Height :
0.6 mm
Base Product Number :
103R012
Mounting Style :
SMD/SMT
Height Above Board :
0.023 (0.59mm)
RoHS :
Details
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Subcategory :
Datasheets
103R012BB100
Amphenol Communications Solutions 103R012BB100
Receptacle, Center Strip Contacts Cut Tape 2 Rows 0.35mm Surface Mount 12 Position Positions Gold Copper Alloy