102S41W103KV4E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
102S41W103KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
10000pF
Thickness :
2.032mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Pins :
2
Weight :
15.989131mg
Tolerance :
±10%
Length :
3.18mm
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Height :
1.778mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.080 2.03mm
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
1kV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
2.41mm
Datasheets
102S41W103KV4E
Johanson Dielectrics, Inc. 102S41W103KV4E
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)