102MWR630K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
102MWR630K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC AXIAL
Stock
482
In Stock :
482
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Termination :
PC Pins
Series :
MWR
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.217Diax0.453L 5.50mmx11.50mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
220V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Low ESR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
23 Weeks
Insulation Resistance :
30GOhm
HTS Code :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Custom Capabilities :
Tape and Reel, 5% Capacitance Tolerance
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Datasheets
102MWR630K
Cornell Dubilier Electronics 102MWR630K
MWR 1000pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole