101P014FB110
Mfr.Part #
101P014FB110
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
MICRO BTB CONNECTOR, P=0.35MM, S
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Insulation Resistance :
100 MOhms
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
50 V
Pitch :
0.35mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Manufacturer part # :
Series :
Amphenol
Contact Plating :
Gold Flash Plated Contacts
Number of Positions :
14 Position
Amphenol
Termination Style :
Solder
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Mounting Angle :
Vertical
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
101P014
Body Orientation :
Vertical
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mated Stacking Heights :
1mm
Type :
T18L-PA66-BK
Product Type :
Material :
Polyamide 6.6
Fire protection properties :
V2
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current Rating :
3 A
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Packaging :
Cut Tape
Mounting Type :
Surface Mount
Height Above Board :
0.031 (0.80mm)
Contact Finish :
Gold
Content :
100pc(s)
Number of Contacts :
14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Stack Height :
1 mm
Brand :
Amphenol Aorora
Product Status :
Active
Product :
Headers
RoHS-compliant :
yes
Termination Post Length :
Features :
Solder Retention
Subcategory :
Gearing :
Inside
RoHS :
Details
Datasheets
101P014FB110
Amphenol Communications Solutions 101P014FB110
Plug, Outer Shroud Contacts Cut Tape 2 Rows 0.35mm Surface Mount 14 Position Positions Amphenol Gold Copper Alloy