10127717-10LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10127717-10LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG HSG 10POS 3.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Current Rating :
5A
Housing Material :
Nylon
Max Operating Temperature :
105°C
Note :
Contacts Not Included
Length :
15.9mm
Row Spacing :
0.118 (3.00mm)
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
PLUG
Fastening Type :
Locking Ramp
Orientation :
Straight
Contact Type :
Male Pin
Pitch :
0.118 3.00mm
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Series :
Minitek® Pwr 3.0
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Rows :
2
Color :
Black
Contact Termination :
Crimp
Gender :
Male
Datasheets
10127717-10LF
Amphenol Communications Solutions 10127717-10LF
2 Rows Plug Bulk Black 10 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp Minitek® Pwr 3.0 Nylon