100E470JMN3600XJ16
Mfr.Part #
100E470JMN3600XJ16
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
3838 (9797 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 3.6KV P90 3838
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage
Thickness (Max) :
0.170" (4.32mm)
Size / Dimension :
0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
47 pF
Product Status :
Active
Package :
Tray
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
3600V (3.6kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Series :
ATC 100E
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Ratings :
Temperature Coefficient :
P90
Package / Case :
3838 (9797 Metric)
Height - Seated (Max) :
ATC 100E 47 pF 3600V (3.6kV) Ceramic Capacitor ±5% P90 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 3838 (9797 Metric)
100E470JMN3600XJ16 Overview
Ceramic capacitor is 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to P90.
100E470JMN3600XJ16 Features
a size/dimension of 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)