10073599-036LF
Mfr.Part #
10073599-036LF
Description
CONN RCPT HSG 36POS 2.00MM
Contacts Not Included
Termination :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
7.1mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Pitch :
0.079 2.00mm
Current Rating :
2A
Length :
36.54mm
Number of Positions :
36
Series :
Minitek® 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
10073599-036LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 36 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-036LF Overview
The packaging contains Receptacle.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Minitek® 2.00mm belongs to the Minitek® 2.00mm Series.There is a Free Hanging mount on the part.
10073599-036LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-036LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-036LF Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM