10061913-102CLF
Mfr.Part #
10061913-102CLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Pitch :
0.039 1.00mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
1.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Board Thickness :
1.56mm
Width :
7.4mm
JESD-609 Code :
e3
Card Type :
PCI Express™
Factory Lead Time :
9 Weeks
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
MIL Conformance :
No
Number of Positions :
98
Number of Rows :
2
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Voltage - Rated AC :
300V
Depth :
11.1mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Tray
Insulation Resistance :
1GOhm
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
98
Read Out :
Dual
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
HPCE®
Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
300V
DIN Conformance :
Contact Resistance :
30mOhm