10-0513-11H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10-0513-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
10
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Series :
Contact Material - Post :
Brass
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Published :
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Length :
3.175mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Contact Style :
RND PIN-SKT
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
1
Type :
SIP
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
10
Number of Positions or Pins (Grid) :
10 (1 x 10)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
5 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Datasheets
10-0513-11H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH