1.5SMCJ78CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ78CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,78V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Package Shape :
RECTANGULAR
Breakdown Voltage-Min :
86.7 V
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
C BEND
Polarity :
Bidirectional
Power Dissipation-Max :
5 W
Reach Compliance Code :
Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
78 V