1.5SMCJ75C
Mfr.Part #
1.5SMCJ75C
Description
TVSDIODE,SMC,75V,1500W,BI
1
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
Breakdown Voltage-Min :
8.3 V
Clamping Voltage-Max :
14.3 V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5 V
Configuration :
Single
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Breakdown Voltage-Max :
10.1 V
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
5 W