1.5SMCJ64C
Mfr.Part #
1.5SMCJ64C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVSDIODE,SMC,64V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Breakdown Voltage-Max :
78.9 V
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Terminal Form :
C BEND
Polarity :
Bidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Power Dissipation-Max :
5 W
Pin Count :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
Dual
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Package Shape :
RECTANGULAR
Breakdown Voltage-Min :
71.1 V
Clamping Voltage-Max :
103 V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
64 V