1.5SMCJ6.5CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ6.5CA
Description
TVSDIODE,SMC,6.5V,1500W,BI
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Bidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Package Shape :
RECTANGULAR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Number of Terminals :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
5 W
HTS Code :
Clamping Voltage-Max :
11.2 V
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.5 V
Breakdown Voltage-Min :
7.2 V
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage-Max :
8 V