1.5SMCJ45CA
Mfr.Part #
1.5SMCJ45CA
Description
TVSDIODE,SMC,45V,1500W,BI
Product Category :
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Elements :
1
Pin Count :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage-Min :
50 V
Configuration :
Single
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
1500 W
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45 V
Qualification Status :
Not Qualified
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Clamping Voltage-Max :
72.7 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
C BEND
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Breakdown Voltage-Max :
57.5 V