1.5SMCJ36C
- Mfr.Part #
- 1.5SMCJ36C
- Manufacturer
- Diotec Semiconductor
- Description
- TVSDIODE,SMC,36V,1500W,BI
- Manufacturer :
- Diotec Semiconductor
- Product Category :
- Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
- 1500 W
- ECCN Code :
- EAR99
- JESD-30 Code :
- R-PDSO-C2
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Power Dissipation-Max :
- 5 W
- JESD-609 Code :
- e0
- Pin Count :
- 2
- Terminal Finish :
- TIN LEAD
- Diode Type :
- TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
- Configuration :
- Single
- Additional Feature :
- UL RECOGNIZED
- Surface Mount :
- yes
- Breakdown Voltage-Min :
- 40 V
- Package Shape :
- RECTANGULAR
- Number of Terminals :
- 2
- Terminal Form :
- C BEND
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Clamping Voltage-Max :
- 64.3 V
- Polarity :
- Bidirectional
- Breakdown Voltage-Max :
- 48.4 V
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- HTS Code :
- JEDEC-95 Code :
- DO-214AB
- Number of Elements :
- 1
- Terminal Position :
- Dual
- Diode Element Material :
- SILICON
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- Rep Pk Reverse Voltage-Max :
- 36 V